Sprzedałeś - możesz zapłacić podatek
Sprzedając pojazd należący do środków trwałych firmy, uzyskujemy przychód z działalności gospodarczej. Może on pojawić się nawet wtedy, gdy samochód nie figuruje już w ewidencji bądź wykazie środków trwałych (bo został przekazany na osobiste potrzeby), co więcej, dawno zlikwidowaliśmy firmę. Przychód ten powstaje także przy innych formach odpłatnego zbycia (np. zamianie).
Od przychodu u ryczałtowcaPrzedsiębiorcy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych płacą podatek dochodowy od przychodu ze sprzedaży firmowego samochodu, bez pomniejszania go o jakiekolwiek koszty uzyskania. Stawka ryczałtu wynosi - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o ryczałcie - 3 proc. Obowiązku zapłaty podatku nie mają natomiast przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową (patrz ramka).
Od dochodu - u pozostałych podatnikówPrzedsiębiorcy będący osobami prawnymi i podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe uwzględniają koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży firmowego samochodu. Nie zawsze więc wystąpi u nich podatek do zapłaty, bo sprzedaż może również przynieść stratę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta