Amortyzacja, czyli koszt na raty
W ten sposób w firmowych kosztach możemy uwzględnić nie tylko wartość auta kupionego "na firmę", ale też otrzymanego w darowiźnie czy nabytego wcześniej na własne potrzeby z działalnością niezwiązane i wniesionego po jakimś czasie do majątku firmy.
Pojazd musi jednak spełniać pewne warunki: > być własnością lub współwłasnością przedsiębiorcy, > być kompletny i zdatny do użytku, > być wykorzystywany w działalności gospodarczej, > przewidywany okres jego używania powinien być dłuższy niż rok.
Samochód musi być wpisany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jako środek trwały.
Amortyzować możemy również auto używane na podstawie umowy leasingu finansowego, jeśli zgodnie z przepisami podatkowymi zalicza się je do składników majątku leasingobiorcy (leasingowi będzie wkrótce poświęcone odrębne Vademecum "Rz").
Oczywiście odpisy amortyzacyjne są kosztem tylko u przedsiębiorców, którzy płacą podatek dochodowy na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub według liniowej stawki 19 proc. Prowadzący podatkową księgę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta