Zapłata przed terminem to nie zaliczka
Ważne, by rozróżnić pojęcia zaliczki i zapłaty, bo ustawodawca przewidział dla nich odrębne zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT. W "Słowniku języka polskiego PWN" zaliczkę zdefiniowano jako część należności wpłaconą na poczet tej należności. Natomiast zapłatę jako uiszczenie należności za coś. Zatem zaliczkę wpłaca się na poczet przyszłego wykonania usługi przed jej faktycznym wykonaniem, natomiast zapłata (częściowa zapłata) to uiszczenie (częściowe) należności za wykonaną już usługę.
W razie otrzymania zaliczki, przedpłaty na poczet przyszłych dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych czy też usług w zakresie gospodarki ściekami oraz dostarczania wody powstaje obowiązek podatkowy. Jednak gdy odbiorca dokona zapłaty (części zapłaty) przed terminem płatności określonym na fakturze - już nie. W takim wypadku obowiązek podatkowy powstaje dopiero...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta