Gdy majątek stracił na wartości
Może ona dotyczyć różnych pozycji bilansu - wartości niematerialnych i prawnych, rzeczowych aktywów trwałych, należności, zapasów, instrumentów finansowych, posiadanych udziałów i akcji w innych spółkach. Taka analiza wynika z jednej z fundamentalnych zasad rachunkowości - ostrożnej wyceny (art. 7 ustawy o rachunkowości; dalej uor). Sprawozdanie finansowe powinno być wierne i rzetelne, odzwierciedlać sytuację ekonomiczno-finansową przedsiębiorstwa (zasada wiernego i rzetelnego obrazu), aktywa nie mogą być zawyżone, a pasywa zaniżone.
Tymczasem częstym błędem w sprawozdaniu finansowym jest brak odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości składników majątku. Wiele firm ma też problem z oszacowaniem ich wartości w prawidłowej kwocie.
Ważne przyszłe korzyściOceniając, czy nastąpiła utrata wartości, powinniśmy zajrzeć do definicji aktywów. Aktywa muszą bowiem spełniać określone warunki.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 12 uor aktywa to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
Z kolei według międzynarodowych standardów rachunkowości (MSR) definicja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta