Podatnicy i sądy czekają na odpowiedź, czy sankcje w VAT są legalne
Zarówno sędziowie, jak i podatnicy czekają na stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, do którego kilka miesięcy temu trafiło pytanie, czy sankcje w VAT są zgodne z prawem wspólnotowym. Wystąpił z nim WSA w Łodzi (sygn. C-168/06). Chodzi o wyjaśnienie, czy sankcje można uznać za czynność oraz czy pełnią one funkcję tzw. środka specjalnego, czyli nadzwyczajnego rozwiązania, które państwo członkowskie może stosować tylko wtedy, gdy wynegocjowało je przed przystąpieniem do Unii.
"Niedopuszczalna jest wykładnia przepisów wspólnotowych obarczająca ciężarem VAT przedsiębiorcę zamiast konsumenta. A tak właśnie jest z sankcją, której nie można zawrzeć w cenie towaru lub usługi" - twierdzi w swoim stanowisku skierowanym do ETS łódzki WSA.
-Sankcje zostały tak ujęte w polskich przepisach o VAT, że nie są karą, lecz podatkiem od naruszeń i zaniedbań związanych z rozliczeniem VAT. W VI dyrektywie UE o niczym takim nie ma mowy - podkreśla współautor komentarza do ustawy o VAT Adam Bartosiewicz.
Coraz więcej zarzutów wobec polskiej ustawyNie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta