Witebskie przetasowania i roszady
Kończył wprawdzie polonistykę, ale habilitował się z historii i przeważnie występuje jako historyk idei, nie strojąc się wcale w szaty historyka literatury. W jego witebskich wykładach o kulturze polskiej XIX wieku niejako mimochodem pojawia się wszakże nowe i ciekawe spojrzenie na literaturę tego okresu. Jest to spojrzenie pod kątem wpływu pisarzy na narodową świadomość. Ale nie tylko.
Czy Mickiewicz był poetą romantycznymWeźmy choćby hierarchię najważniejszych poetów. Już w wykładzie ogólnym o Wielkiej Emigracji Cywiński powiada o Słowackim: "Jego dorobek poetycki okazał się bez porównania większy ilościowo od całej twórczości Mickiewicza, zaś piękno tej poezji wydaje się stanowić kategorię najwyższą i najzupełniej odrębną". W wykładzie o autorze "Króla-Ducha" podkreśla "istotną nieporównywalność" tych dwóch zjawisk literackich - Mickiewicza i Słowackiego - wynikającą z tego, że Słowacki był "poetą, tylko poetą" i że "dysponował w tej dziedzinie ekspresją wyjątkową i nieporównywalną". Z lektury Słowackiego "pozostają w pamięci przede wszystkim obrazy". Poezja trzeciego wieszcza, Krasińskiego, wypada w tym towarzystwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta