Słuch musi pogarszać się z wiekiem
Piotr Pasternak: Ci, którzy cierpią na niedosłuch, gorzej słyszą dźwięki. Wyróżniamy niedosłuch lekki, umiarkowany, znaczny, głęboki oraz głuchotę. Pacjenci cierpiący na lekki niedosłuch skarżą się, że nie słyszą np. szumu liści, cichych rozmów. W niedosłuchu umiarkowanym i znacznego stopnia pojawiają się problemy ze słyszeniem i rozumieniem mowy, nawet głośnej. Pacjent z niedosłuchem głębokim słyszy tylko bardzo głośne dźwięki, np. trzaskanie drzwiami, głośny krzyk, albo nie słyszy nic.
Czy problemy ze słuchem dotyczą wielu ludzi?Tak, kilkanaście procent dorosłych niedosłyszy. Słuch tracimy z wiekiem. Około 30. roku życia gorzej słyszymy wysokie dźwięki. Po 60. roku jest to powszechny problem. Pacjenci przychodzą do mnie i mówią, że wnuczek za cicho lub niewyraźnie mówi, że nowoczesne tramwaje zbyt cicho jeżdżą. Niedosłuch u osób starszych jest nieuleczalny, ale niedosłuch u dzieci daje się wyleczyć.
Jaka może być przyczyna upośledzenia słuchu?Niedosłuch może być wrodzony lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta