W obronie polskiego hydraulika
Z wolennicy europejskiego modelu socjalnego utrzymują, że to, co go wyróżnia, to waga przykładana do społecznej spójności. Oczywiście trudno być przeciw tej spójności, tak samo jak i przyjaźni. Tak naprawdę problem jest inny. Metody stosowane obecnie w dojściu do społecznej spójności oparte są na przeświadczeniu, że jeśli nie będzie korekt w siłach wolnego rynku, powstaną głębokie różnice w poziomie dochodów, tym samym pogłębi się konflikt w społeczeństwie. Ale z drugiej strony badania wykazują, że większość transferów finansowych dokonywanych przez państwo kierowana jest do klasy średniej, relatywnie bardzo mała ich część jest przekazywana przez bogatych biednym. Dla przykładu wiele systemów emerytalnych transferuje pieniądze biednych właśnie klasie średniej. Dzieje się tak z prostego powodu - bogatsi żyją dłużej.
Jedyny efekt większości wydatków socjalnych w krajach europejskich to biurokracja i koszty administracyjne. Niewiele natomiast zmniejszają one nierówności społeczne. Tak więc niższy poziom wydatków na cele społeczne spowoduje niewielki tylko wzrost nierówności społecznych i zagrożenia konfliktem społecznym. Nawet więcej, gdyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta