Lekarstwo usunie przykre wspomnienia
To osiągnięcie daje nadzieję na skuteczną pomoc ludziom nękanym przez traumatyczne wspomnienia -ofiarom gwałtów, dręczenia, przemocy, świadkom tragedii. Wprawdzie na razie opublikowane zostały tylko wyniki eksperymentów na zwierzętach, ale wkrótce możemy się spodziewać wyników badań na ludziach.
- Pilotażowe badania kliniczne pacjentów z rozpoznanym zespołem stresu pourazowego, a także doświadczenia wykonywane na zdrowych ochotnikach są wtoku - poinformował "Rz" jeden z autorów badań, polski psychiatra pracujący w Nowym Jorku dr Jacek Dębiec.
Autorami badań są, prócz polskiego naukowca, jego koledzy z Uniwersytetu Nowojorskiego, a także Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Paris-Sud. Wyniki eksperymentów opublikowało czasopismo "Nature Neuroscience".
Odtworzyć, żeby skasowaćBadacze przeprowadzili następujące doświadczenie: Najpierw uformowali przykre wspomnienia u laboratoryjnych szczurów. Razili szczury prądem przy akompaniamencie dwóch różnych dźwięków, raz jednego, raz drugiego. Potem szczury, czego można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta