Arsenał minionych wieków
Jednocześnie znacznie zmalała rola piechoty, a rozpoczęła się era kawalerii. Stanowiła ona trzon większości armii germańskich, a przede wszystkim koczowniczych. Również w polowej armii rzymskiej okresu wędrówek ludów jazda sięgała prawie 40 proc. wojska.
Długie miecze RzymianJeśli chodzi o ówczesne uzbrojenie, to bezwzględne pierwszeństwo należy się ciężkiemu mieczowi - spatha. Walczyli nim zarówno barbarzyńcy, jak też Rzymianie, u których zastąpił ostatecznie krótkiego gladiusa. Ta sięgająca około 90 - 100 cm długości broń, przeznaczona głównie do cięć, miała już dobrze rozwiniętą rękojeść, z wyraźnie wykształconym grubym i prostym jelcem. Typ ten stanowił protoplastę późniejszych wczesnośredniowiecznych mieczy karolińskich. Powody przyjęcia takiej broni przez wojska imperium były złożone. Długi miecz znany był już znacznie wcześniej, legioniści zetknęli się z nim walcząc choćby z Celtami, poza tym używała ich rzymska kawaleria. Piechota jednak walczyła krótkimi gladiusami, które były bronią wysoce wyspecjalizowaną, przeznaczoną głównie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta