Pola Katalaunijskie - bitwa widmo
Jordanes wspomina, że w nocnym starciu Franków z Gepidami przed bitwą na Polach Katalaunijskich zginęło 15 tys. ludzi.
Troyes jest ostatnim pewnym punktem na naszej mapie kampanii. Miejsce walnej bitwy pozostaje nieznane. Grzegorz z Tours nazywa je Równiną Mauriacką, Jordanes pisze zaś o starciu "na Polach Katalaunijskich, nazywanych też Mauriackimi". Wieś Maurica lokalizuje się obecnie albo na południowy zachód od Troyes, albo znacznie dalej na północny zachód, w okolicy Chalons-sur-Marne. Dlatego w opracowaniach mówi się niekiedy o bitwie pod Chalons. Data bitwy też nie jest pewna. Według J. B. Bury'ego było to 20 czerwca 451 roku, inni podają 20 września 451 roku.
Wiemy, jak wyglądało pole bitwy, choć do niektórych informacji trzeba podchodzić z dużą ostrożnością. Jordanes twierdził, że równina, na której stoczono walkę, miała 100 leuga długości i 70 szerokości. Dalej wyjaśnia, że "galijska leuga zaś mierzy tysiąc pięćset kroków". Rzymski krok to 0,739 metra. Zatem 1 leuga to według Jordanesa 1108,5m. Z tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta