Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność, a nie pragnienie potęgi

07 października 1995 | Świat | LF

Wywiad Hansa-Dietricha Genschera dla "Le Figaro"

Odpowiedzialność, a nie pragnienie potęgi

(R) -- Komentując pańskie pamiętniki polski były minister spraw zagranicznych Krzysztof Subiszewski powiedział, że po erze Bismarcka i erze Stresemanna historia Niemiec przeżyła "erę Genschera". Czym różniła się ona od poprzednich?

-- Polityka prowadzona przez państwo musi przez cały czas brać pod uwagę sytuację i warunki w danym momencie. W czasach Bismarcka chodziło o realizację niemieckiej jedności i określenie miejsca Niemiec w Europie drugiej połowy XIX wieku. W fazie, która nastąpiła po I wojnie światowej, gdy Stresemann został ministrem spraw zagranicznych Reichu, chodziło o ponowne zdefiniowanie Niemiec jako państwa europejskiego. W Niemczech po II wojnie światowej trzeba było zintegrować Republikę Federalną ze wspólnotą europejską i przywrócić krajowi jedność.

Okres, w którym byłem ministrem spraw zagranicznych, zaznaczył się wzmocnieniem pozycji Niemiec w EWG i w NA-TO. W tym czasie również został naszkicowany, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 586

Spis treści
Zamów abonament