Nie wszystko jest kosztem uzyskania
Sądowa wykładnia
Nie wszystko jest kosztem uzyskania
Generalnie podstawą wymiaru podatku jest dochód osiągnięty w danym roku podatkowym ze źródła przychodów określonego w ustawie (np. z działalności gospodarczej, z najmu) , który jest nadwyżką sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania. Odliczane od przychodów są więc tylko koszty poniesione dla osiągnięcia konkretnego przychodu, który następnie był wielkością wyjściową do obliczenia podatku. Z tego powodu Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 grudnia 1994 r. (SA/ BK/ 79/ 94) nie zgodził się z poglądem wyrażonym przez wspólniczkę spółki cywilnej Teresę S. , że o tym, czy dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu, decyduje jego "przydatność z punktu widzenia prowadzonej działalności".
Jej skarga na decyzję izby skarbowej ustalającą z powodu nieuznania pewnych wydatków za koszty uzyskania przychodów podatek dochodowy wyższy od zadeklarowanego przez nią została tym wyrokiem oddalona.
Teresa S. i jej wspólniczka odliczyły od przychodu z działalności gospodarczej jako koszt jego uzyskania m. in. następujące wydatki:
* wniesioną na nazwisko Józefa N. , męża jednej ze wspólniczek przedpłatę na zainstalowanie telefonu w jego prywatnym mieszkaniu,
* sumę wydatkowaną na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta