Udajemy, że ratujemy Tatry
Zjazd naukowców w Zakopanem
Udajemy, że ratujemy Tatry
Od dwóch stuleci Tatry przyciągają naukowców. Należą do najlepiej zbadanych regionów, nie tylko Polski, ale i Europy. Pomimo to do dziś nie została przeprowadzona -- na podstawie kryteriów przyrodniczych -- szczegółowa granica Tatr. Pierwsze próby wytyczenia naturalnej "linii" podejmowali geografowie na początku naszego wieku. Naukowcy z Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego proponują jej przebieg linią oddzielającą od siebie Tatry i towarzyszący im od północy region -- Rów Podtatrzański.
Od 5 do 9 bm. odbywa się w Zakopanem pierwsza ogólnopolska konferencja "Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego a człowiek. Stan i perspektywy badań tatrzanskich".
Pierwsze kartograficzne zobrazowanie tatrzańskiego masywu górskiego -- choć jeszcze rysunkiem perspektywicznym -- oddaje mapa starostwa spiskiego Franciszka Czakiego z 1760 r. -- "Montes Tatri". Doskonalszą od niej była opracowana przez Wojskowy Instytut Geograficzny w Wiedniu w 1898 r.
W okresie okupacji u podnoża Giewontu znalazło schronienie wielu przyrodników polskich. Wśród nich dr Witold Bielański, który pracował nad atlasem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta