Swoi i obcy, przyjaciele i wrogowie
Polacy, Żydzi, Austriacy i Niemcy
Swoi i obcy, przyjaciele i wrogowie
Nie bez powodu ukazują się takie książki, jak zbiór szkiców na pozornie odległy od nas dziś temat współżycia Polaków, Niemców, Żydów i Austriaków w XIX i na początku XX wieku. Tymczasem współpraca lub obojętność, dyskryminacja czy nienawiść -- to problemy stale aktualne, nie tylko wtedy, kiedy rodziły się nowożytne państwa, kiedy powstawały nacjonalizmy i ideologie. Przekonuje nas o tym kolejna ważna książka Znaku.
Znakomity artykuł Skulamita Volkova wykazuje, że już od czasów cesarstwa, od Bismarcka i Wilhelma, antysemityzm stawał się w Niemczech powszechnym kodem kulturowym, ogólnym światopoglądem, wzmacnianym przez tendencje antyliberalne, antydemokratyczne i antykapitalistyczne; już wtedy narastał nacjonalizm i rasizm (wszak w 1808 r. pisano o "najczystszej rasie niemieckiej") .
Nie tylko antysemityzm
Z kolei analiza Wolfganga Wippermanna potwierdza tezę, że ideologie wyostrzyły tylko istniejące już wcześniej postawy, ale też, że na niemiecki rasizm składał się nie tylko antysemityzm, ale również -- z początku nawet silniejszy -- antyslawizm. Świadczy otym przykład Prus Zachodnich i panujących tam stosunków między Polakami, Niemcami i Żydami w latach 1877--1920 (artykuł Mieczysława...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta