Potwór matematyczny
Heretycy nauki: Henri Poincare
Potwór matematyczny
Urodził się w Nancy w 1854 roku. W 1873 ukończył studia politechniczne. Był krótkowidzem, mańkutem, człowiekiem wyjątkowo niezaradnym i zagubionym w życiu codziennym. Natomiast w życiu zawodowym był jak gdyby swoim przeciwieństwem, nazywano go wręcz "potworem matematycznym". Wykładał fizykę, matematykę i astronomię na Sorbonie, teorię elektryczności w Wyższej Szkole Telekomunikacji. Został członkiem akademii nauk w wieku 33 lat. Zmarł w 1912 roku w wieku 57 lat. Jego prace w dziedzinie geometrii przestrzennej, topologii, rachunku prawdopodobieństwa, analizy funkcjonalnej i w wielu jeszcze innych dziedzinach wywarły decydujący wpływ. Powiadano, że był równie genialny i uniwersalny jak Gauss, w swoich czasach zdominował wszystkie gałęzie matematyki: Henri Poincare.
Najpierw szczypta teorii: aberracja światła to przemieszczenie położenia ciała niebieskiego na sferze niebieskiej wywołane zmianą kierunku promieni świetlnych wskutek prędkości obserwatora. Innymi słowy, aberracja to sumowanie prędkości obserwatora i prędkości światła.
Droga do odkrycia
Cała historia rozpoczęła się od zdziwienia tym właśnie zjawiskiem aberracji.
A teraz dwie informacje z dziejów nauki: Newton w roku 1687 postulował istnienie jednej przestrzeni i jednego czasu absolutnego. W 1820...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta