Wyprzedaż majątku przez syndyka
Wyprzedaż majątku przez syndyka
Rozmowa z wiceministrem finansów prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim
Z omawianym przez nas ostatnio problemem czynności opodatkowanych i nie podlegających opodatkowaniu oraz tym, kto jest, a kto nie podatnikiem VAT, wiąże się jeszcze jedna wątpliwość -- dotyczy ona sprzedaży majątku podatnika przez syndyka masy upadłości.
Jak już wyjaśniliśmy, jednym z warunków, aby czynności wymienione w art. 2 ustawy podlegały opodatkowaniu, jest występowanie okoliczności wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostałyby wykonane jednorazowo, a także gdy polegałyby na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej. Jak powiedzieliśmy, wyjątkiem jest import towarów i usług, pośrednictwo, agencja, komis i umowy o podobnym charakterze, a także czynności podlegające opodatkowaniu wykonywane przez osoby nie mające siedziby lub miejsca zamieszkania w Polsce.
W art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wymieniono jeszcze inny warunek opodatkowania czynności wymienionych w art. 2: podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium RP muszą wykonywać je we własnym imieniu i na własny rachunek. I tu właśnie przedmiotem sporu jest postępowanie syndyka masy upadłościowej. Należy sądzić --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta