Wina naszego powszedniego
Wina naszego powszedniego
Maciej Rybiński
Z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy, co nie oznacza, abyśmy w międzyczasie nie mieli napić się
(Claudio Magris, poeta, deputowany do włos
Wino, według definicji "Małej Encyklopedii Powszechnej PWN" to napój alkoholowy, otrzymywany w wyniku fermentacji alkoholowej miazgi lub soku winogron, a także innych owoców. Wino zawiera liczne produkty uboczne fermentacji, między innymi substancje aromatyczne, olejki eteryczne, sole mineralne decydujące -- po procesie dojrzewania -- o tzw. bukiecie wina; rozróżnia się wina wytrawne i deserowe, białe, czerwone wraz z całą gamą pośrednich odcieni ismak ną kategorię ujmuje się wina musujące, m. in. szampany, prezentujące całą paletę od wytrawnych do słodkich. Definicja to encyklopedyczna, bo zwięzła, ale także w znacznej części fałszywa. Tym, co decydujące o bukiecie, zajmuje się osobna gałaź nauki -- oenologia, i mimo istnienia instytutów, laboratoriów, profesorów i doktorów tej gałęzi nauki, nie udało się do końca zgłębić tej winnej tajemnicy.
Podział wina na wytrawne i słodkie oraz według kolorów jest wprawdzie zgodny z potoczną wiedzą Polaków, zawartą w starym dowcipie -- czy jest denaturat? Nie ma. To poproszę inne tanie wino. Białe czy czerwone? Wszystko jedno, bo to dla niewidomego. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta