Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dom, który myśli

07 października 1995 | Nauka i Technika | AJ

Automatyka nie tylko dla przemysłu

Dom, który myśli

Pojęcia takie jak automatyka czy sieci komputerowe kojarzą się nam przede wszystkim ze środowiskiem zakładu produkcyjnego czy dużego biura. Najwyższy jednak czas zmienić te skojarzenia. Układy automatyki, jakie jeszcze niedawno wykorzystywane były wyłącznie w zastosowaniach profesjonalnych, trafiły już do produktów przeznaczonych do codziennego użytku. W najbliższej przyszłości spodziewać się można, że komputeryzacja, która objęła już swym zasięgiem większość stanowisk pracy, obejmie także miejsca, w których po niej odpoczywamy, a więc nasze domy i mieszkania.

O początkach domowej automatyzacji można mówić od chwili, kiedy coraz tańsze zaczęły się stawać wyroby elektroniki konsumpcyjnej. W urządzeniach, które wcześniej wymagały ręcznego sterowania, zaczęły pojawiać się wtedy elektroniczne bloki automatyki. Były to jednak dopiero początki. Po pralkach automatycznych oraz radioodbiornikach włączających się samoczynnie o określonej godzinie i pełniących rolę budzika, w domach pojawiły się także układy automatyki sterujące ogrzewaniem (a w bogatszych krajach -- klimatyzacją) , coraz powszechniejsze stały się także instalacje strzegące dobytku gospodarzy przed dostępem niepożądanych gości.

Co było jednak najważniejszą cechą tego etapu rozwoju automatyki domowej? Wszystkie wymienione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 586

Spis treści
Zamów abonament