Śmierć terrorystów z IRA
Prosto ze Strasburga
Śmierć terrorystów z IRA
Marek Antoni Nowicki
Władze państwa, które przekazują żołnierzom informacje o przygotowywanym zamachu i okolicznościach mu towarzyszących, muszą ze szczególną rozwagą i dociekliwością je oceniać. Jeśli nie spełniły tych warunków, czym spowodowały użycie broni i śmierć ludzi -- nawet jeśli są nimi terroryści, przekroczyły granicę absolutnej konieczności dla obrony przed bezprawną przemocą w rozumieniu art. 2 ust. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Władze brytyjskie, hiszpańskie i gibraltarskie posiadały przed 4 marca 1988 r. informacje, iż IRA planuje atak terrorystyczny na Gibraltarze i że tego dnia "jednostka służby czynnej" (active service unit) IRA w trzyosobowym składzie pojawi się w Maladze w Hiszpanii. Do 5 marca z ustaleń brytyjskich i hiszpańskich służb specjalnych wynikało, że zidentyfikowana w tym czasie grupa IRA przeprowadzi atak nie wcześniej niż 8 marca przy użyciu bomby umieszczonej w samochodzie, która miała być zdetonowana prawdopodobnie za pomocą fal radiowych. Planowano aresztowanie członków grupy terrorystów po wprowadzeniu samochodu na Gibraltar. Pozwoliłoby to zabezpieczyć dowody na użytek przyszłego procesu. Uważano, że członkowie grupy, niebezpieczni terroryści, są prawie na pewno uzbrojeni. Istniało, zdaniem władz,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta