Mackiewiczowski fundamentalizm
Bohater książki Boleckiego, wielki pisarz polski Józef Mackiewicz, utrzymywał, że "jedynie prawda jest ciekawa" i w swoich sądach i ocenach konsekwentnie kierował się wartościami, a nie okolicznościami.
"Trzeba tobie wiedzieć - pisał w liście do siostry - że ja zajmuję stanowisko dosłowne. To znaczy nie tak, jak większość naszych rodaków, co to tylko na użytek prywatny, i wyciągam wnioski dosłownie. Dla mnie w pewnych sprawach nie ma bratów-swatów". Słowem -powiada autor "Ptasznika z Wilna" - był Józef Mackiewicz "fundamentalistą w sprawach wolności. Powrót do myśli Józefa Mackiewicza, to także powrót do jego liberalistycznego fundamentalizmu".
Czarne woluminyCzy jednak rzeczywiście mamy do czynienia z powrotem domyśli Mackiewiczowskiej? O autorze "Drogi donikąd" pisze się i dyskutuje niemało, ale czy go się czyta? Autor "Ptasznika z Wilna" wyliczył, że od 1993 do 2006 roku średnia sprzedaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta