Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Alfabet profesora Chrzanowskiego

02 czerwca 2007 | Plus Minus | AR JO
źródło: Nieznane

Alfabet profesora Chrzanowskiego Dziś o ZChN można przeczytać już tylko w podręcznikach najnowszej historii. W zeszłym roku znikneło z ewidencji partii politycznych. Jednak byli członkowie partii nadal grają pierwszoplanowe role na scenie politycznej

Niewielkie mieszkanie w bloku na warszawskim Powiślu. Na brązowych drzwiach mosiężna tabliczka z wygrawerowanym nazwiskiem - Wiesław Chrzanowski. Tutaj wiosną 1989 roku spotkało się kilkanaście osób ze środowisk narodowych, Ruchu Młodej Polski oraz "Głosu" Antoniego Macierewicza. Popijając kawę dyskutowali przez kilkanaście godzin. W ten sposób powstawała partia narodowo-katolicka, czyli Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe.

Jego działacze zasłynęli staraniami o uznanie Chrystusa za króla Polski oraz projektem wpisania symbolu krzyża w godło narodowe (miał zwieńczyć koronę orła), bo jak argumentowali, "tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem". Pewnie dlatego przerażony wizją państwa klerykalnego Paweł Kukiz śpiewał: "ZChN zbliża się".

Partia szybko rosła w siłę. W sejmie kontraktowym ZChN miało zaledwie trzech posłów - Marka Jurka, Stefana Niesiołowskiego i Jana Łopuszańskiego zwanych muszkieterami. Dwa lata później, po kolejnych wyborach dysponowało już trzecim co do wielkości klubem parlamentarnym.

ZChN współtworzyło rząd Jana Bieleckiego, Jana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4171

Spis treści
Zamów abonament