Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewygodne symbole czy niegroźne pamiątki

16 czerwca 2007 | Warszawa | KB KM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

HISTORIA Niewygodne symbole czy niegroźne pamiątki Pałac Kultury i Nauki czy pomnik czterech śpiących to przykłady najbardziej kontrowersyjnych symboli komunizmu, o które toczy się najgłośniejszy spór. Są też mniej widoczne pozostałości dawnego systemu - nazwy ulic, pamiątkowe tablice. Te nie przeszkadzają mieszkańcom, ale i tak niedługo mogą zniknąć

W stolicy z PRL kojarzy się więcej miejsc, niż nam się może wydawać. Poza tymi oczywistymi - np. ul. Armii Ludowej, pomnikiem czterech śpiących na Pradze czy Pałacem Kultury i Nauki - są i takie, o których nie wszyscy wiedzą, że symbolizują minioną epokę. Mowa chociażby o Stadionie Dziesięciolecia (chodzi oczywiście o dziesięciolecie PRL) czy pl. Konstytucji, który wbrew opiniom niektórych nie upamiętnia wcale pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, Konstytucji 3 maja, lecz tzw. małą konstytucję z 1952 roku.

Czy nazwy tych miejsc - które mocno wpisały się w świadomość mieszkańców miasta - zmieni ustawa dezubekizacyjna, którą planuje PiS? Na razie Instytut Pamięci Narodowej przekazał Radzie Warszawy listę 11 ulic do dekomunizacji, m.in. Armii Ludowej, Zygmunta Modzelewskiego czy gen. Waltera. Sprawa trafiła już do podkomisji nazewnictwa ulic i do dzielnic, które mają wydać opinie w tej sprawie.

- Na warszawskich ulicach nie ma pamiątek po Wehrmachcie, więc nie powinno też być po Armii Czerwonej - uważa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4182

Spis treści
Zamów abonament