Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żegnaj sztuko, witaj nauko

28 października 1995 | Nauka i Technika | KK

Żegnaj sztuko, witaj nauko

Rozmowa z Jacquesem Neauportem, wybitnym francuskim kiperem

Rozpoczął dorosłe życie jako nauczyciel języka angielskiego, ale nie wytrwał długo w tym zawodzie, ponieważ zakochał się na zabój: wwinie. Jego pasją stał się dar Dionizosa i podróże -- być wszędzie tam, gdzie jesienią złocą się i purpurowieją winnice. Ponieważ zaś natura obdarzyła go wyjątkową pamięcią smakową i zapachową, i ponieważ nie przejawiał niechęci do chemii, został kiperem. Specjalistów tej klasy jest na świecie najwyżej dziesięciu. Jacques Neauport jest skromny (także w ubiorze) , nie chce przyznać, że jest najlepszy, ale chyba jest.

Czym się pan zajmuje, oprócz picia wina?

Zwierzę pije, człowiek, zwłaszcza kiper -- degustuje. Zaś degustowanie to po prostu badanie wina: jakie jest i dlaczego jest akurat takie. Zajmująca się tym dziedzina nosi nazwę enologia, od greckiego "oinos", wino. Enologia to młoda naukowa panienka, jej ojcem jest Pasteur. Postęp wchemii i mikrobiologii drugiej połowy XIX wieku umożliwił jej narodziny, zaczęto naukowo badać proces przekształcania SIĘ winogron w wino. Człowiek postanowił zapanować nad owym SIĘ, sprawić, aby proces ten przestał być kapryśny.

Czyżby dawniej nie umiano robić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 604

Spis treści
Zamów abonament