Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mazurzy w II Rzeczypospolitej

28 października 1995 | Plus Minus | PM

W społeczności pogranicza etnicznego świadomość narodowa jest nie ustabilizowana

Mazurzy w II Rzeczypospolitej

Piotr Majewski

We wspomnieniach Stanisława Grzesiuka "Boso, ale w ostrogach" znajdujemy opis przemowy komendanta wojskowego do żołnierzy przed wyjazdem na ćwiczenia: "Jedziemy w okolice Działdowa -- zaczął. -- Ludność miejscowa to przeważnie Niemcy, wrogo nastawieni do Polaków. Kto ma broń, nawet bez zezwolenia, niech ze sobą zabiera". Cytat ów obrazuje trwałość stereotypu w społeczeństwie polskim, dotyczącego świadomości i przynależności narodowej Mazurów.

Losy Mazurów w II Rzeczypospolitej są powodem do wstydu, świadectwem fiaska ambicji repolonizacyjnych i niewystarczającej atrakcyjności najszerzej pojętej kultury polskiej. Losy ludności mazurskiej okolic Działdowa, włączonych do Polski już po I wojnie światowej, wykazują podobieństwo z losami Mazurów po 1945 r. Przemiany społeczno-kulturowe, którym społeczność mazurska podlegała, i sposoby postępowania polskich władz państwowych wobec niej nie dają się uzasadnić tylko stalinowskimi wypaczeniami lat 40. i 50. , co jest jeszcze niekiedy sposobem uzasadniania niepowodzeń polskiej polityki wobec Mazurów. Już w latach 20. polska administracja i władze lokalne wykazywały wiele cech, które można by dziś określić mianem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 604

Spis treści
Zamów abonament