Informacje
Informacje
igrzysk, ponieważ w sporcie tym bardzo szybko dominującą rolę zaczęli odgrywać zawodowcy. Tenis wrócił do olimpijskiej rodziny dopiero w roku 1984 (turniej pokazowy) . Pierwsze po długiej przerwie medale rozdano zaś w cztery lata później.
Władze MKOl trwały przy swoim, ale igrzyska były już sprawą zbyt ważną, by narażać je na utratę innych dyscyplin. Dlatego też przy akompaniamencie formalnych zapewnień, że wszystko zostaje po staremu, zaczęto wprowadzać nowe. Wypłaty dla futbolistów uznano za "utracone zarobki", a w latach trzydziestych międzynarodowe federacje sportowe otrzymały od MKOl znaczną autonomię w określaniu tego, kto jest w ich rozumieniu amatorem, a kto zawodowcem. W igrzyskach mogli już też brać udział nauczyciele niektórych sportów, np. jeździectwa czy wcześniej -- szermierki. Amatorstwo jako olimpijska doktryna było często krytykowane -- również w Polsce -- przez tych, którzy widzieli w nim tylko arystokratyczną fanaberię. Malarz i literat Rafał Malczewski tak pisał o tym w felietonie "Trzy słowa o sporcie" w roku 1938: "Dżentelmen, który dosiada szkapy i pierwszy dojedzie do mety, śmiało zgarnia nagrodę imimo to zostaje czystej wody amatorem. (. .. ) Lekkoatleta, który sprzeda jedną z sześćdziesięciu papierośnic, które zdobył na bieżni ulegnie dyskwalifikacji. (. .. ) Tak jak jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta