Wojna i cywilizacja
Heretycy idei
Wojna i cywilizacja
Andrzej Wilk
W czerwcu 1955 roku prof. Józef Rotblat wybrał się na urlop do południowej Irlandii. Z dala od wielkich miast, na wieś. Tam, gdzie można odpoczywać i spokojnie rozmyślać. Jedyny telefon we wsi znajdował się w domu policjanta. Pewnego dnia tenże policjant zjawił się u profesora z wiadomością, że ktoś pilnie chce z nim rozmawiać. W słuchawce rozległ się głos Bertranda Russella, który zaproponował swemu rozmówcy przewodnictwo na zbliżającej się konferencji prasowej, Rotblat wyraził zgodę.
Celem konferencji było podanie do publicznej wiadomości tekstu apelu, napisanego przez Russella zaaprobowanego ipodpisanego przez Einsteina na kilka dni przed śmiercią. Wślad za Einsteinem apel podpisali Amerykanie -- Percy W. Bridgman, Herman J. Muller i Linus Pauling, Brytyjczycy Cecil F. Powell i Józef Rotblat, Polak Leopold Infeld, Japończyk Hideki Yukawa, Niemiec Max Born i Francuz Fryderyk Joliot-Curie. Poza Rotblatem i Infeldem wszyscy oni byli laureatami nagród Nobla. Wswej autobiografii Russell stwierdził, że radzieccy akademicy w pierwszej chwili odmówili poparcia, co wynikało -- jak sądził -- z ich tradycyjnej podejrzliwości wobec Zachodu. Apel skierowany był do uczonych Zachodu i Wschodu, zajmujących się fizyką jądrową i wzywał ich do wspólnych działań w celu zapobieżenia wojnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta