Przelicz chorobowe, gdy zmieniasz etat
Przy obliczaniu tych świadczeń musisz stosować wynagrodzenie dla nowej wysokości etatu, ale pod warunkiem, że zmiana nastąpiła w miesiącu, w którym pracownik zachorował lub w miesiącach przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru. Tak stanowi art. 92 § 2 k.p. w związku z art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa chorobowa) >patrz przykłady 1 i 2 .
Jeżeli więc pracownik, któremu zmieniono wymiar czasu pracy, zachorował jeszcze przed tą zmianą i ma ustaloną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z zarobków osiąganych przed modyfikacją wynagrodzenia, to tak ustalona podstawa wymiaru obowiązuje przy nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim również po zmianie wysokości etatu.
Przerwa w chorobieJeżeli jednak w zwolnieniu lekarskim nastąpiłaby jakakolwiek przerwa, to podstawę zasiłku chorobowego przysługującego po przerwie należy obliczyć od nowej wysokości etatu. Trzeba wtedy uwzględnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta