Jednego dnia załoga zacznie pracę o dziesiątej, a innego o ósmej
- Zatrudniamy pracowników w tzw. systemie czasu równoważnego, dopuszczającego wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. W niektóre dni rozpoczynają pracę o 10.00, a w inne już o 8.00. Nie prowadzi to jednak do przekroczenia maksymalnego dobowego wymiaru czasu pracy. Inspektor pracy ocenił, że taki rozkład narusza prawo pracy, ale nie wskazał konkretnych przepisów. Czy kodeks zabrania ustalania zmiennych godzin rozpoczynania pracy, gdy obiektywnie uzasadnia to np. rodzaj prowadzonej działalności? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Problemy związane zróżnicowaniem godzin rozpoczynania pracy w poszczególne dni tygodnia wynikają z kodeksowej definicji doby pracowniczej. Dla celów rozliczania czasu pracy przez dobę rozumie się 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 k.p.). Dobę pracowniczą wprowadzono po to, aby prawidłowo planować, a następnie rozliczać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta