Przy chorobie zawodowej przenosisz pracownika do innej pracy albo się z nim rozstajesz
Zatrudniając w warunkach narażenia na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, pracodawca musi się liczyć z tym, że takiego zatrudnionego dopadnie choroba zawodowa. Zarówno podejrzenie jej powstawania, jak i jej stwierdzenie wymusza ściśle określone działania szefa.
Przeniesienie czasowe...Obowiązkowe jest czasowe przeniesienie pracownika, który ma stwierdzone objawy powstawania choroby zawodowej (art. 230 § 1 k.p.). Szef ma go przenieść do takiej pracy, w której nie będzie narażony na działanie czynnika, który wywołał u niego chorobę zawodową. A dlaczego czasowe? Dlatego że pracodawca powinien przenieść taką osobę do innej pracy tylko na czas określony w orzeczeniu lekarskim. To z niego musi wynikać, od kiedy i na jak długo zatrudniony ma być przeniesiony. Gdy w opinii lekarza nie ma informacji o terminie przeniesienia, wówczas pracodawca musi go dokonać niezwłocznie po przedstawieniu przez pracownika takiego orzeczenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta