Pruski mur niezrozumienia
W dyskusji na temat zbiorów byłej Biblioteki Pruskiej od 64 lat przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej, która przetoczyła się przez niemieckie i polskie media, pojawiło się wiele nieporozumień. Przyczyniły się do tego wypowiedzi prof. Tono Eitla, znawcy prawa międzynarodowego, doświadczonego dyplomaty, byłego ambasadora w ONZ, a obecnie pełnomocnika rządu Niemiec ds. zwrotu niemieckich dzieł sztuki. Publicznie poparł on wysuwane w niemieckiej prasie żądania zwrotu przez Polskę Biblioteki Pruskiej, a także samolotów Hermana Göringa włączonych do kolekcji Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Eitel twierdzi, iż Biblioteka Pruska jest ostatnim jeńcem II wojny światowej, mieniem zagrabionym, a jej przechowywanie w Bibliotece Jagiellońskiej stanowi pogwałcenie IV konwencji haskiej z 1907 r.
Ta retoryka wywołała niepotrzebny zamęt oraz pogorszyła i tak nie najlepszą atmosferę w stosunkach polsko-niemieckich. Nad terminologią, jakiej używa profesor, lepiej spuścić zasłonę milczenia. Nie ma też potrzeby polemizować ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta