Kolekcja według gustu Medyceuszy
W 1828 r. król Wiktor Emmanuel darował narodowi pałac Pittich i mieszczące się w nim skarby. Sześć lat później, za panowania księcia Leopolda II, kolekcję palatyńską i inne zabytki umieszczone w pałacu udostępniono publiczności. W 1911 r. budynek wraz z zawartością przeszedł na własność państwa. Po I wojnie wiele obrazów przeniesiono do Uffizi, a na ich miejsce sprowadzono inne dzieła zebrane z rozsianych po Toskanii willi medycejskich.
Najpierw słowo o architekturze pałacu Pittich. Autorem projektu z 1457 r. był Filippo Brunelleschi uważany za twórcę stylu renesansowego. Potężny gmach wznoszony pod okiem Luca Fancellego, ucznia Brunelleschiego, miał kosztować Luca Pittiego ok. 20 tys. florenów. Jednak inwestor splajtował i był zmuszony odsprzedać pałac rodzinie panującej we Florencji. W 1549 r. księżna Eleonora z Toledo, żona księcia Cosimo I, odkupiła budynek za zaledwie 9 tys. florenów, poczym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta