Okresowa umowa tylko dwa razy z rzędu
Jeżeli pracodawca zdecyduje się na zawarcie stosunku pracy, to spośród umów terminowych ma do wyboru zatrudnienie na: ¦ okres próbny, ¦ czas określony, ¦ czas wykonania określonej pracy.
Najpopularniejsza jest umowa na czas określony. Prawo nie wskazuje górnego limitu, na jaki można ją zawrzeć. Dopuszczalny jest zatem rok, dwa lata, a nawet dłużej. Uwaga! Zawierając kontrakt na czas określony z długim terminem obowiązywania, szef może jednak narazić się na zarzut niezgodności z celem umowy na czas określony. Potwierdził to również Sąd Najwyższy. Uznał bowiem, że zawarcie długoterminowej umowy o pracę na czas określony wstecz z dopuszczalnością jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem może być kwalifikowane jako obejście przepisów prawa pracy, ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia lub zasad współżycia społecznego (wyrok z 7 września 2005 r., II PK 294/04, w tej sprawie umowa okresowa trwała dziewięć lat).
Zawarcie długoletniej umowy na czas określony może być uzasadnione jedynie charakterem wykonywanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta