Jak skutecznie walczyć o zamówienia publiczne
¦ Nowelizacja prawa zamówień publicznych pozwoliła na uzupełnianie nie tylko dokumentów podmiotowych, ale i przedmiotowych. Chodzi np. o zaświadczenia potwierdzające, że oferowane materiały spełniają wymagania stawiane przez zamawiającego. Czy dokumenty te powinny być już wskazane w ogłoszeniu o zamówieniu?
Nie Bez wątpienia w ogłoszeniu muszą być sformułowane warunki podmiotowe oraz wskazane dokumenty, które będą potwierdzać, że warunki te spełniono. Nie ma jednak takiego obowiązku, jeśli chodzi o dokumenty przedmiotowe. Zgodnie z art. 25 ust. 1 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp) dokumenty te mogą być wskazane w ogłoszeniu, specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub zaproszeniu do składania ofert. O tym, jakie informacje muszą znaleźć się w ogłoszeniu, decydują zaś przepisy dotyczące konkretnych trybów. Przykładowo: w przetargu nieograniczonym będzie to art. 41 pzp. Nie mówi on nic o dokumentach potwierdzających, że oferowane dostawy, usługi czy roboty budowlane spełniają wymagania zamawiającego. Wynika z tego jasno, że informacje o tych dokumentach nie muszą być wskazane w ogłoszeniu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby się tam znalazły.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta