Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żyć w pełni

24 lipca 2007 | Dodatek Rzeczpospolitej | Anna Bugajska
źródło: Nieznane

ROZMOWA Roman Zięba, współtwórca i członek rady Fundacji Wybieram Wolność Żyć w pełni

Na czym polega praca Fundacji Wybieram Wolność?

ROMAN ZIĘBA: W fundacji udziela się wielu byłych więźniów, często z wieloletnimi wyrokami na koncie. Jako tzw. streetworkerzy pracują z dzieciakami z zagrożonych środowisk: młodymi ludźmi, którzy sprawiają kłopoty, wychowują się w patologicznych rodzinach i niebezpiecznych dzielnicach. Nie ma dowodów naukowych na to, że ich praca z trudną młodzieżą przynosi pozytywne efekty, ale doskonałe wyniki dwuipółletniej pracy w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy mówią same za siebie. To w nim współtwórca fundacji Marek Ksieniewicz zawiązał pierwszą grupę streetworkerów, którzy działali w szkołach i na ulicach. Policja i straż miejska wskazywały im miejsca, w których bywa trudna młodzież.

Jakie?

Parki, okolice pomników, blokowiska. Czasem piwnice i pustostany. Tam właśnie gromadzą się młodzi ludzie, szukają sobie zajęcia, zabijają nudę, eksperymentują. Najczęściej kieruje nimi jakiś podwórkowy autorytet, który albo właśnie wyszedł z poprawczaka, albo za chwilę tam trafi. Dzieciaki próbują alkoholu, narkotyków, przemocy zwykle nie ze złych pobudek, ale z ciekawości. Nie mają dobrych wzorów i opieki w domu, próbują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4268

Spis treści
Zamów abonament