Historia o uwikłaniu
Po piętnastu latach -- ostatni numer "Ładu"
Historia o uwikłaniu
Grzegorz Sieczkowski
Prawdopodobnie pod koniec grudnia ukaże się ostatni numer katolickiego tygodnika społecznego "Ład". Po piętnastu latach obecności na rynku prasowym "Ład" kończy swój żywot z powodu kłopotów finansowych. Dzieje tego tygodnika są historią o politycznym uwikłaniu i poszukiwaniu własnego miejsca przez różne środowiska katolickie.
Katolicki tygodnik społeczny "Ład" był wydawany przez niewielkie środowisko skupione wokół Ośrodka Dokumentacji i Studiów Społecznych. Środowisko to wyłoniło się pod koniec lat sześćdziesiątych z grupy świeckich działaczy katolickich, reprezentujących tzw. opozycję koncesjonowaną, czyli z Klubów Inteligencji Katolickiej i Koła Poselskiego "Znak".
Jeszcze na początku lat siedemdziesiątych ODiSS podjął starania o wydawanie własnego tygodnika. Zgody władze nie dały, skończyło się na wydawaniu miesięcznika "Chrześcijanin w Świecie". W 1975 roku z powodu kontrowersyjnej poprawki do konstytucji ograniczającej suwerenność Polski, doszło w Kole Poselskim "Znak" do rozłamu. Poprawki Sejm nie uchwalił jednogłośnie, bo od głosu wstrzymał się poseł Stanisław Stomma, pozostali posłowie tego koła ją poparli. Ich liderem był Janusz Zabłocki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta