Kultura fałszu
Spór o PRL
Kultura fałszu
Zdzisław Najder
I. W lipcu 1944 roku, w przeddzień Powstania Warszawskiego, założono Polakom nowe państwo. Zrobił to sam Stalin, uznając w Moskwie powołany przez siebie Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego za jedyną legalną władzę na ziemiach polskich. Charakter tego państwa, a także jego obszar pozostawały długo nie określone, nawet słownie; pewnikiem była od początku tylko ścisła więź z ZSRR.
Takie założenie narodowi jego państwa przez czynniki zewnętrzne zdarza się od czasu do czasu, zwłaszcza na Bałkanach lub w Afryce. I z reguły naród, obdarowany państwem, źle na takim zabiegu wychodzi. Niezwykłość naszej sytuacji polegała na tym, że posiadaliśmy już własny i uznany międzynarodowo rząd, a także własne wojsko. Rząd przebywał w Londynie (tak samo, jak np. rządy Holandii i Norwegii) , ale w kraju działały jego rozbudowane agendy zarówno cywilne, jak i wojskowe. Polskie siły zbrojne, którymi ten rząd dysponował, należały do najliczniejszych armii w Europie. Nikt nam nie musiał robić prezentu w postaci nowego państwa.
A jednak tak się stało i kilkudziesięciu milionom Polaków przyszło przez parędziesiąt lat żyć wewnątrz darowanego przez Stalina tworu, od roku 1952 nazywanego PRL-em. U jego podstaw leżały dwa kłamstwa: jedno okrutne, drugie groteskowe.
Kłamstwookrutne -- to sowieckie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta