Prywatność na sprzedaż
Czy podglądanie i podsłuchiwanie pracowników jest naganne?
Prywatność na sprzedaż
W Krakowie właściciel pizzerii filmował swoich pracowników ukrytą kamerą, po czym wyrzucił ich z pracy, gdyż przekonał się, że jest przez nich okradany. Wyrzuceni wnieśli sprawę do sądu. Czy pracodawca miał prawo użyć schowanej w kwiatku kamery dla podglądania pracowników?
Żaden przepis prawny tego nie zabrania. Nie ma też przepisu zabraniającego pracodawcy podsłuchiwania rozmów telefonicznych prowadzonych przez pracowników w godzinach pracy czy też zaglądania do ich komputerów i kontrolowania, np. poczty komputerowej.
Bardzo często pracownicy nie zdają sobie w ogóle sprawy, że są kontrolowani. Przykładem są np. karty magnetyczne służące do otwierania drzwi różnych pomieszczeń. Nie jest to tylko, jak mniema wielu, wygodny i nowoczesny klucz, ale także narzędzie kontroli: dzięki karcie magnetycznej pracodawca dokładnie wie, kto i kiedy wychodził lub wchodził do danego pomnieszczenia, np. bufetu i palarni, a także ile czasu tam spędził. Podobną funkcję spełniają także pagery, dzięki którym pracownik może być w każdej chwili przywołany, ale także skontrolowany, gdzie się w danej chwili znajduje.
Widok z kamery
W Polsce nie ma regulacji prawnych sankcjonujących takie postępowanie bądź go zakazujących....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta