Ludzie w drodze
Uchodźcy w Europie Środkowej
Ludzie w drodze
Barbara Sierszuła
Wiek XX określany jest mianem ery uchodźców. Światowe statystyki podają, że swoją ojczyznę opuściło w tym stuleciu 19 milionów osób. Najczęściej byli to uciekinierzy z Azji, Afryki i biednych państw europejskich, szukający w bogatych krajach Zachodu lepszych warunków życia. Uchodźcami z innych powodów byli m. in. Albert Einstein, Zygmunt Freud, Bertolt Brecht, Marlena Dietrich i Aleksander Sołżenicyn. -- Co by się stało, gdyby świat obrócił się do nich plecami?
Dyskusja nad Wełtawą
Problemom uchodźców w Europie Środkowej w postkomunistycznych czasach poświęcona była konferencja w Rzeżu koło Pragi zorganizowana przez Akademię Ewangelicką z Berlina. Uczestnicy spotkania -- przedstawiciele centralnych urzędów emigracyjnych oraz organizacji humanitarnych i Kościołów z Niemiec, Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Węgier -- wymienili między sobą doświadczenia i radzili, jak opanować problem uchodźstwa na większą skalę. Główne wątki dyskusji koncentrowały się przede wszystkim na prawodawstwie emigracyjnym (porównywanie procedury azylowej w różnych krajach, sytuacja w obozach, formy opieki socjalnej) , na pomocy humanitarnej i pracy organizacji nierządowych oraz roli Kościołów różnych wyznań w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta