Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzie w drodze

10 listopada 1995 | Publicystyka, Opinie | BS

Uchodźcy w Europie Środkowej

Ludzie w drodze

Barbara Sierszuła

Wiek XX określany jest mianem ery uchodźców. Światowe statystyki podają, że swoją ojczyznę opuściło w tym stuleciu 19 milionów osób. Najczęściej byli to uciekinierzy z Azji, Afryki i biednych państw europejskich, szukający w bogatych krajach Zachodu lepszych warunków życia. Uchodźcami z innych powodów byli m. in. Albert Einstein, Zygmunt Freud, Bertolt Brecht, Marlena Dietrich i Aleksander Sołżenicyn. -- Co by się stało, gdyby świat obrócił się do nich plecami?

Dyskusja nad Wełtawą

Problemom uchodźców w Europie Środkowej w postkomunistycznych czasach poświęcona była konferencja w Rzeżu koło Pragi zorganizowana przez Akademię Ewangelicką z Berlina. Uczestnicy spotkania -- przedstawiciele centralnych urzędów emigracyjnych oraz organizacji humanitarnych i Kościołów z Niemiec, Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Węgier -- wymienili między sobą doświadczenia i radzili, jak opanować problem uchodźstwa na większą skalę. Główne wątki dyskusji koncentrowały się przede wszystkim na prawodawstwie emigracyjnym (porównywanie procedury azylowej w różnych krajach, sytuacja w obozach, formy opieki socjalnej) , na pomocy humanitarnej i pracy organizacji nierządowych oraz roli Kościołów różnych wyznań w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 615

Spis treści

Moje Pieniądze

Zamów abonament