Jak bezpiecznie łączyć jądra
Twierdzą: że wiedzą
Jak bezpiecznie łączyć jądra
ITER -- International Termonuclear Experimental Reactor -- nowy reaktor, w którym oczekuje się osiągnięcia trwałej, samopodtrzymującej reakcji syntezy jądrowej jako przyszłego źródła energii na wzór Słońca ma powstać w Greifswaldzie. Protokół o jego budowie podpisały Stany Zjednoczone, Japonia, Rosja i Unia Europejska. Prace mają rozpocząć się w 1998 r. , po wcześniejszym uzgodnieniu miejsca budowy. Rząd Niemiec czyni starania o uzyskanie akceptacji dla międzynarodowego projektu badawczego ITER, właśnie w Greifswaldzie na terenie byłej elektrowni jądrowej.
Największa elektrownia atomowa w Europie -- Greifswald-Lubmin znajduje się w stanie spoczynku, od 1990 r. ostatecznie przerwano produkcję energii elektrycznej, obecnie trwa demontaż instalacji i budowa największego na naszym kontynencie składowiska odpadów promieniotwórczych.
Przeciwko ulokowaniu projektu ITER w Greifswaldzie protestują organizacje ekologiczne Niemiec. Dr Rosmarie Poldrack z "Inicjatywy Obywatelskiej -- Energetyka Jądrowa" twierdzi, że nowy reaktor syntezy jadrowej nie rozwiąże problemów energetycznych, energia z niego uzyskiwana będzie 10-krotnie droższa od obecnie znanych metod. Synteza jądrowa potrzebuje trytu jako paliwa. Gaz ten ulatnia się szybko, jest trudny do opanowania i stwarza większe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta