Z atamanem na Kijów
Historia stosunków polsko-ukraińskich to nie tylko tragedia Polaków na kresach i akcja "Wisła"
Z atamanem na Kijów
Tomasz Stańczyk
W kwietniu 1920 roku zawarty został układ Piłsudski-Petlura. 21 kwietnia podpisano umowę polityczną pomiędzy Polską a Ukraińską Republiką Ludową, 24 kwietnia zaś konwencję wojskową. Nastąpnego dnia ruszyła polska, a właściwie należałoby mówić: polsko-ukraińska, wyprawa na Kijów. W 75. rocznicę układu Piłsudski-Petlura, w końcu października na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się sympozjum naukowe, zorganizowane przez Katedrę Ukrainistyki i Polskie Towarzystwo Ukrainoznawcze.
Otwierając sympozjum prof. Stefan Kozak powiedział, że układ był pierwszą próbą politycznego dialogu polskoukraińskiego od XVII wieku. Jerzy Giedroyc w liście nadesłanym do uczestników sympozjum nazwał Piłsudskiego i Petlurę prekursorami współpracy między oboma narodami i zaproponował, by naukowcy wystosowali apel o upamiętnienie tablicą na dworcu w Winnicy spotkania Piłsudskiego i Petlury.
Jedyna szansa dla Ukrainy
W połowie 1919 roku zakończyła się w Galicji Wschodniej wojna między Polakami a Ukraińcami (Zachodnioukraińską Republiką Ludową) , rozpoczęta 1 listopada 1918 roku we Lwowie. Wojsko polskie stanęło na Zbruczu, który odtąd stał się granicą Rzeczypospolitej. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta