Jak zdobyć Nagrodę Nobla
Batalia o najbardziej prestiżowe wyróżnienie nie ogranicza się wyłącznie do rywalizacji w laboratoriach
Jak zdobyć Nagrodę Nobla
W tym roku mija 100 lat od spisania przez Alfreda Nobla testamentu, który mimo sprzeciwu jego spadkobierców doprowadził do utworzenia najbardziej na świecie liczącego się wyróżnienia, które co roku przyciąga uwagę milionów ludzi. Sto lat to dużo czasu. W ciągu tego okresu nagroda zyskała ogromny prestiż, ale coraz częściej słychać też głosy krytyczne. Pojawiają się opinie, że sposób jej przyznawania powinien być zmieniony. Że wraz z postępem nauki należałoby rozszerzyć dziedziny, a także liczbę twórców, którym może być przyznawana. Są też bardziej krytyczne wypowiedzi. W kuluarach coraz donośniej brzmią zarzuty, że na uznanie Komitetu Noblowskiego nie mogą za bardzo liczyć badacze, którzy nie potrafią nagłaśniać swych osiągnięć. Mówi się wprost o polityce, lobbyingu, znajomościach i "korupcji z przyjaźni".
Oliwy do ognia dolało ostatnio posądzenie, co ciekawe -- prasy szwedzkiej, że Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny "kupiła" włoska firma farmaceutyczna Fidia. Obszerne artykuły na ten temat opublikował czołowy dziennik "Dagens Nyheter". W jego ocenie, włoska firma wykorzystała wszystkie wpływy i możliwe zabiegi, by upiec dwie pieczenie przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta