Król dla Polski?
Król dla Polski?
Po raz ostatni Polska była królestwem w latach 1916--1918, po akcie 5 listopada wydanym przez cesarzy Wilhelma II i Franciszka Józefa. Nie znaleziono jednak wówczas monarchy dla Królestwa Polskiego, niesuwerennego państewka bez określonych granic. Mówiło się wówczas m. in. o Karolu Stefanie Habsburgu z Żywca, austriackim arcyksięciu o propolskich sympatiach. Idea ustanowienia królestwa była w okresie międzywojennym pielęgnowana przez kręgi monarchistyczne i konserwatywne. Raz jeszcze -- nieoczekiwanie -- wrócono do niej podczas II wojny światowej. Za paryskimi "Zeszytami Historycznymi" nr 112 i 113 przedrukowujemy dwa teksty dotyczące tej sprawy. (Red. )
Podczas swojej pierwszej wyprawy do Anglii, w listopadzie 1939, gen. Sikorski został ciepło przyjęty przez brytyjską parę królewską. Była to normalna procedura przy oficjalnych wizytach ważnych osobistości zagarnicznych, ale Generał widocznie uznał to przyjęcie za dowód osobistej przyjaźni wobec niego i bardzo mu to pochlebiło. Wrażeniami podzielił sią ze swym dawnym znajomym, londyńskim korespondentem PAT-aStefanem Litauerem, a ten w najgłębszej tajemnicy przekazał je agentowi Departamentu Wywiadu Politycznego Foreign Office Reginaldowi Leeperowi. Wśród innych spraw była tam wzmianka o wizycie na królewskim dworze: że Sikorski był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta