Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do redakcji

13 listopada 1995 | Prawo | ZJ

Do redakcji

Deklaracja VAT-7: jasna czy nie

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem Antoniego Tymińskiego w artykule "A jednak to jest jasne" ("Rz" z 19 października 1995 r. ), będącym polemiką z artykułem "Deklaracja VAT-7, czyli nadal nie wszystko jasne", iż nie ma żadnych różnic między ujęciem w księgach zakupu pochodzącego z importu z punktu widzenia podatku dochodowego i VAT.

W rubryce 48 deklaracji VAT-7, czyli pozycji podatku do odliczenia od zakupów opodatkowanych służących wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, występuje wartość przeniesiona z Jednolitego Dokumentu Administracyjnego SAD 3/ 8. Graniczny Urząd Celny zgodnie z przepisami art. 23 i art. 26 ustawy z 28 grudnia 1989 r. -- Prawo celne (tekst jedn. Dz. U. z 1994 r. nr 71, poz. 312 z późn. zm. ) wymierza cło według stanu towaru i jego wartości "celnej" w dniu dokonania zgłoszenia celnego i według stawek wtym dniu obowiązujących. Wartością celną towaru natomiast jest cena zapłacona lub należna za towar celny wraz z kosztami w niej nie ujętymi, a faktycznie poniesionymi przez kupującego, takimi jak:

1. koszty transportu i ubezpieczenia, poniesione do granicy państwa,

2. prowizja zapłacona w związku ze sprzedażą i tp.

Dlatego dla potrzeb wymierzenia wartości celnych graniczny Urząd Celny z reguły powiększa o ok. 5--10...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 616

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament