Czy Polska traci suwerenność
Czy Polska traci suwerenność
Jerzy Kranz
Niektórzy straszą nas utratą suwerenności. Słowa tego używa się w charakterze wytrychu: suwerenność polityczna, gospodarcza, duchowa, narodowa itp. Jesteśmy rzekomo petentem Zachodu i odwracamy się od Wschodu, kraj nasz dostaje się w macki międzynarodowego spisku i wspierających go miejscowych wspólników, grozi nam osłabienie państwowości, zalew wyzyskującego kapitału zagranicznego, upadek rolnictwa, ekspansja zjednoczonych Niemiec, załamanie stosunków z Rosją oraz utrata tożsamości narodowej. Innymi słowy, nad suwerennością Polski gromadzą się czarne chmury.
Głosy te pojawiają się ostatnio szczególnie w związku z naszymi staraniami o członkostwo w rozszerzonych strukturach integracji gospodarczej i politycznej w Europie (Unia Europejska i NATO) . Nie negując potrzeby dyskusji na ten temat, można wyrazić zdziwienie, że niektóre gremia tak bardzo niepokoją się swobodą Polski w prowadzeniu polityki zagranicznej.
Kontrowersyjny termin
Suwerenność należy do najbardziej kontrowersyjnych i spornych pojęć, co wynika z różnego jego znaczenia w poszczególnych epokach historycznych, w naukach prawnych i politycznych, w tym z odmiennego rozumienia suwerenności w prawie konstytucyjnym i międzynarodowym. Mówiąc o suwerenności państwa jako podmiotu prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta