Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Życie po pięćdziesiątce

13 listopada 1995 | Nauka i Technika | ZW

Choroby gruczołu krokowego są najczęstszą dolegliwością u mężczyzn

Życie po pięćdziesiątce

Każdy wiek ma swoje przywileje. Mężczyzna po czterdziestce zaczyna podsumowywać swe pierwsze dokonania w życiu. Różnie z tym bywa. Ledwie się z nich otrząśnie, a pojawiają się nowe kłopoty. Tym razem ze zdrowiem. Lekarze lubią powtarzać, że po pięćdziesiątce u panów ujawniają się wszystkie słabości ich duszy i ciała. Swoje wiedzą urolodzy: w tym wieku u co drugiego mężczyzny powiększa się gruczoł krokowy. Pojawiają się pierwsze trudności z oddawaniem moczu, częstomocz, parcie i moczenie nocne. Udręka!

Dotknięci tym schorzeniem mężczyźni, zwykle aktywni zawodowo, zanim udadzą się na salę konferencyjną, najpierw sprawdzają, gdzie w budynku znajduje się toaleta. Inni boją się zasnąć, bo zaraz będą musieli znowu biec do ubikacji. Najgorzej, że wielu z nich cierpi, nie może prowadzić normalnego życia, a mimo to boi się udać się po poradę do lekarza. Wstydzą się, nie chcą usłyszeć diagnozy, a potem zjawiają się w gabinecie, kiedy choroba jest już dość mocno zaawansowana.

Parcie na pęcherz

-- Następstwa nie leczonej choroby mogą być bardzo groźne -- ostrzega prof. Andrzej Borówka, prezes Komitetu Chorób Stercza, przewodniczący Krajowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 616

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament