Życie po pięćdziesiątce
Choroby gruczołu krokowego są najczęstszą dolegliwością u mężczyzn
Życie po pięćdziesiątce
Każdy wiek ma swoje przywileje. Mężczyzna po czterdziestce zaczyna podsumowywać swe pierwsze dokonania w życiu. Różnie z tym bywa. Ledwie się z nich otrząśnie, a pojawiają się nowe kłopoty. Tym razem ze zdrowiem. Lekarze lubią powtarzać, że po pięćdziesiątce u panów ujawniają się wszystkie słabości ich duszy i ciała. Swoje wiedzą urolodzy: w tym wieku u co drugiego mężczyzny powiększa się gruczoł krokowy. Pojawiają się pierwsze trudności z oddawaniem moczu, częstomocz, parcie i moczenie nocne. Udręka!
Dotknięci tym schorzeniem mężczyźni, zwykle aktywni zawodowo, zanim udadzą się na salę konferencyjną, najpierw sprawdzają, gdzie w budynku znajduje się toaleta. Inni boją się zasnąć, bo zaraz będą musieli znowu biec do ubikacji. Najgorzej, że wielu z nich cierpi, nie może prowadzić normalnego życia, a mimo to boi się udać się po poradę do lekarza. Wstydzą się, nie chcą usłyszeć diagnozy, a potem zjawiają się w gabinecie, kiedy choroba jest już dość mocno zaawansowana.
Parcie na pęcherz
-- Następstwa nie leczonej choroby mogą być bardzo groźne -- ostrzega prof. Andrzej Borówka, prezes Komitetu Chorób Stercza, przewodniczący Krajowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta