Tajemnica sukcesu postkomunistów
Sześć lat po upadku muru berlińskiego postkomunistyczna PDS jest najsilniejszą partią we wschodniej części Berlina
Tajemnica sukcesu postkomunistów
9 listopada 1989 r. upadł mur berliński. Wschodni Niemcy przeszli przez otwartą Bramę Brandenburską. Po pięciu latach zjednoczenia wzdłuż byłego muru znów jednak wiedzie ostra granica polityczna. Na wschodzie miasta dominuje postkomunistyczna Partia Demokratycznego Socjalizmu, następczyni honeckerowskiej SED, odpowiedzialnej za wzniesienie muru, reżim graniczny i dziesięciolecia realnego "socjalizmu w barwach NRD".
W niedawnych wyborach krajowych do berlińskiej Izby Deputowanych, 22 października br. , postkomuniści zdobyli we wschodnim Berlinie 36, 3 proc. głosów i zdecydowanie wyprzedzili pozostałe partie polityczne. W całym Berlinie PDS zgromadziła 14, 6 proc. głosów i została trzecią siłą polityczną. W niektórych wschodnioberlińskich dzielnicach na postkomunistów padło ponad 40 proc. głosów, między innymi w śródmiejskim Mitte, gdzie powstaje parlamentarno-rządowe centrum władzy zjednoczonych Niemiec.
Pod względem politycznym i społecznym Berlin jest bradziej podzielonyniżprzed 5 laty--skonstatowałpo wyborach poważny dziennik berliński "Der Tagesspiegel". Hamburski tygodnik "Die Zeit" zastanawiał się, czy chodzi o jednorazowy wypadek przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta