Śmieciowy biznes
Ponad 4 tys. ton odpadów trafiło nielegalnie do Polski, 80 tys. ton usiłowaliśmy podrzucić innym
Śmieciowy biznes
Ponad tysiąc transportów odpadów, w tym kilkadziesiąt uznanych za niebezpieczne zatrzymywanych jest co roku na polskiej granicy. Zwracane są importerowi. Są to najczęściej zużyta odzież, niesprawne urządzenia, zwłaszcza sprzęt gospodarstwa domowego, wraki pojazdów i części do nich, zużyte opony. W ub. rdo Polski skutecznie wwieziono nielegalnie co najmniej 4, 4 tys. ton odpadów, głównie odpadów tworzyw sztucznych. Latem ub. r. z Niemiec sprowadzono i spalono w ciepłowniach miejskich ok. 8 tys. ton paliwa o nazwie "węgiel przemysłowy Carbo Plus", stanowiącego w rzeczywistości mieszaninę węgla z toksycznymi odpadami z procesów koksochemii.
-- Import odpadów do Polski został praktycznie opanowany -- twierdzi wiceminister Andrzej Walewski, główny inspektor ochrony środowiska. Na ile szczelna jest nasza granica świadczy fakt, że większość podejrzanych przesyłek zostaje zatrzymanych na granicy przez Straż Graniczną i celników.
Ponad 5153 tys. ton odpadów zaoferowały firmy zagraniczne polskim przedsiębiorstwom, tylko w ciągu ostatniego półtora roku, od czerwca 1993 do końca 1994 r. Były to głównie makulatura, złom metali, odpady tworzyw sztucznych i odpady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta