Polska w roli pośrednika
Polska w roli pośrednika
Rozmowa z Butrosem Butrosem Ghalim, sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych
Polska została przed kilkoma dniami niestałym członkiem Rady Bez -pieczeństwa. Polska dąży do członkostwa w zachodnich strukturach bezpieczeństwa, ale według reguł obowiązujących w ONZ nadal należy, mimo przełomu 1989 r. , do grupy państw Europy Wschodniej. Pan mówi o potrzebie wypracowania nowych zasad postzimnowojennej rzeczywistości, a tymczasem sankcjonowany jest jakby stary podział geopolityczny. O ile mi wiadomo, kraje rozwijające się przychyliłyby się do zaliczenia Polski do grupy zachodniej, Zachód nie jest natomiast do tego skłonny.
Nie jestem upoważniony do komentowania polityki ani wewnętrznej ani zagranicznej państw, od których roli zależą również zmiany w ramach ONZ.
Ale mogę powiedzieć, że Polska może odgrywać swoją rolę w polityce międzynarodowej. Ma bowiem wielki potencjał intelektualny i tradycje historyczne, predestynujące ją do tego, by przejawiała zainteresowanie nie tylko Europą Zachodnią czy Wschodnią, ale także Ameryką Łacińską, Azją i Afryką.
Polska mogłaby być pośrednikiem międzynarodowym. Dałoby to jej prestiż, pozwoliłoby na zbliżenie z Europą Zachodnią i Wschodnią jakby okrężną drogą. Wiem, że to nie byłoby proste, gdyż w historii Polska miała wiele problemów z Niemcami i z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta