Dobrobyt i wolność
Za Odrą
Dobrobyt i wolność
Im bardziej despotyczne jest społeczeństwo, im więcej władzy spoczywa w rękach jednostki lub małej grupy osób, tym bardziej bogactwo skoncentrowane jest w rękach nielicznych. Takie społeczeństwa dzielą się, jak wiadomo, na niewielu bogatych i wielu biednych. Tylko demokracja gwarantuje dostatecznie wiele swobody dla indywidualnej inicjatywy, która jest źródłem dobrobytu.
Tę oczywistą, chociaż wciąż nie dla wszystkich, prawdę napisał, jako wniosek zanalizy różnic w poziomie dobrobytumiędzy krajami Europy i Azji, David Landes z Harvard University w książce "Poziom życia a systemy gospodarcze", publikowanej w Niemczech zokazji 100. rocznicy powstania niemieckiej spółdzielczości. 1 października 1895 roku rozpoczęła działalność w Berlinie "Preussische Central-Genossenschaft-Kasse" (Pruska Centralna Kasa Spółdzielcza) ,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta